← VISSZA
Szülei Életrajz: Egyebek
Matolcsy Eszter Magyar Nándorné
- Matolcsy Tamás (1901-1966)
- Viczián Ilona (1908-1999)
- Matolcsy Tamás és Viczián Ilona másodszülött gyermeke, 1932. február 3.án született Budapesten a Bethesda kórházban. Öten voltak testvérek: Zsuzsa (1929), Ilona (1936), valamint az ikrek: Katalin és Sándor (1943). A család kétlaki életet élt, Farmoson az Alsóházban és Pesten a Tisztviselő telepen volt lakásuk. Eszter az elemi iskola osztályait a telepen fejezte be, majd gimnáziumba a Sacre-Coeur-ba került.
Az előrenyomuló orosz front elől 1944 őszén az egész család nyugatra menekült. Először Fertőrákoson laktak, Zsuzsa nővérével Sopronban a Szent Orsolya gimnáziumba jártak és a kollégiumában laktak néhány hónapig. 1945 elején továbbmenekült a család, Bajorországba egy tanyán (Bichl) kapott szállást, a lányok a közeli Altötting városban az Angol Kisasszonyoknál folytatták tanulmányaikat. Ott érte el őket az amerikai „felszabadítás”. Édesapját az amerikaiak letartoztatták és 1945 őszén Magyarországra szállították, átadták a kommunista kormánynak. Börtönbe került, ahonnan viszontagságos körülmények között sikerült megszöknie és csatlakoznia családjukhoz Bajorországban.
1949-ben a család Franciaországba ment, ahol néhány hónap alatt sikerült elintézni a Brazíliába történő kivándorlást, illetve befogadást. Három hetes tengeri hajózás után 1949 tavaszán megérkeztek Rio de Janeiróba. Ide Zsuzsa nővére már nem tartott a családdal, Bajorországból hazaszökött Magyarországra későbbi férje hívására.
Új világ, új ország, két nyelvet is tanulnia kellett, portugált és angolt. Eszter 17 évesen elment dolgozni, hogy a család élni tudjon. Rióból hamarosan átköltöztek Sao Paulóba, ahol az erős magyar kolónia enyhíteni tudta a hontalanság érzését. Ott ismerkedett meg Magyar Nándorral (1919. november 20.-án született), akivel 1952 februárjában összeházasodtak. Nándor a háború alatt a magyar követségen volt rádiós Törökországban. A szovjetek elfoglalták Magyarországot, Magyar Nándor nem mert hazamenni, félt, hogy a szovjetek letartóztatják, ezért Brazíliába vándorolt ki, Sao Paolóba. 1955-ben felköltöztek az USA-ba és 1957-ben csatlakoztak az 1956-os forradalom után Magyarországról kivándorolt Zsuzsa nővérének New Englandben élő családjához. Négy gyerekük született: Fredy (1953, Brazília), Jutka (1955, USA), Tamás (1958, USA) és Péter (1963, Brazília).
Hét éves amerikai tartózkodás után – férje megromlott egészségi állapota miatt – visszamentek Brazíliába, ahol Eszter 31 évig dolgozott az Avon cégnél, mint kétnyelvű titkárnő. Szabad idejében aktívan tevékenykedett a magyar kolóniában, a Magyar Házban és gondozta, ápolta beteg férjét, aki 2006-ban halt meg. Addig nem jött haza Magyarországra.
Négy gyereke révén hat unokája született: Erik (Freddy fia), Laila (Tamás lánya), Nick és Kyra (Jutka fia és lánya), valamint Lara és Nikol (Péter lányai). Nick unokája révén lett két leány-dédunokája is: Lea és Mia.
Eszter szeretett olvasni, szerette a verseket. Fiatal korában kedvelte a sportot, szeretett volna a gimnasztikázni, de a történelem közbeszólt. Sao Paolóban kolleganője révén megismert egy olasz származású buddhista hitszónokot, akivel sokat beszélgetett. Megismert egy más világszemléletet, életfilozófiát, ami nagy spirituális hatással volt rá. Fredy fia – aki az USA -ban élt – halálhírére belenyugvással mondta: tudtam, hogy így lesz, ennek így kellett történnie.
Férje halála után Eszter minden évben hazalátogatott Magyarországra, mindig felkereste szülei sírját a Farmosi családi temetőben és bekapcsolódott Farmos közösségi életébe. Általában egy hónapot töltött Magyarországon, ilyenkor sokat kirándult, „felfedezte” Magyarország híres városait, szép tájait. Hazalátogatásait segítette, hogy Jutka lánya és Péter fia Németországban élnek, és európai útjai során őket is mindig meglátogatta. Nagy örömére unokája (Jutka fia, Nick) magyar lányt vett feleségül, jól megtanult magyarul, Magyarországon, Nagykovácsiban élnek és baráti-rokoni kapcsolatot ápolnak az itthoni Matolcsy családdal.
Időközben gyerekei (Jutka és Péter) megvettek Kővágóörsön két egymás mellett lévő házat nagy telkekkel. A házakat átépítették, korszerűsítették. Minden nyáron Eszter is heteket töltött Kővágóörsön, ami ilyenkor családi találkozóhellyé alakult.
Utolsó éveiben sokat betegeskedett, leukémiában szenvedett. Ekkor már nem mozdult ki Kővágóörsről nyári hazalátogatásai során. 2021. október 24.-én halt meg Brazíliában, Sao Pauló-ban. Hamvait gyerekei – végakaratának megfelelően – hazahozták és szülei sírhelyében helyezték örök nyugalomba, A 2022 október 15.-i Farmosi búcsúztatóján a világon szétszóródott nagy család tagjai 4 országból jöttek össze: Brazíliából, Németországból, Magyarországról és az USA-ból, mintegy 80-an. Három búcsúztató beszéd hangzott el: egy a „szűk” családja, egy a magyar rokonok és egy a baráti, ismerői kör részéről. Egész életét a családjának szentelte, gyerekei, unokái és dédunokái jelentették élete célját, értelmét.

